Ravno: Nakon rekordne godine očekujemo još više turista, no tu je i briga o zaštiti Vjetrenice

 
Direktor Anto Baković

   Špilja Vjetrenica biser Donje Hercegovine i ne samo nje nego cijele Bosne i Hercegovine, pred novim je izazovima, zaključak je nakon razgovora s Davorom Bakovićem, direktorom Javne ustanove „Vjetrenica“ iz Ravnog. Govoreći o dugom putu od ideje za prijem u UNESCO, pa do realizacije direktor Baković kaže:

                                      Proces prijema u UNESCO trajao 20 godina

   „Cjelokupan proces je prilično dugo trajao, još od 2004. godine. Mi smo praktično dvadeset godina bili u intenzivnoj komunikaciji sa svjetskom baštinom UNESCO-a i sa svom relevantnim institucijama na razni Bosne i Hercegovine. Ovim putem se još jednom zahvaljujem svima – institucijama i organizacijama koje su bile povezane s procesom koji je rezultirao konačnim uvrštenjem na listu u srpnju prošle godine. Jako je važno istaknuti da je UNESCO, kao organizacija nije usmjerena samo na promociju, zaštitu i održivost nego ima i edukativni karakter. Bili smo svjesni da morao ispuniti sve moguće parametre, uredbe, zakone i propise kako bi odluka bila za nas pozitivna. Smatrali smo da smo to ispunili, pa je bilo neko pozitivno iščekivanje. To je na ponos ne samo nama kao javnoj ustanovi i našoj lokalnoj zajednici nego i cijeloj državi kada smo proglašeni prvim samostalnim prirodnim fenomenom u Bosni i Hercegovini“.

   Direktor Baković ističe da su nakon čestitki, brzo stigle nove spoznaje:

   „Vrlo brzo smo shvatili da će nakon priznanja naša odgovornost biti sve veća ne samo u pogledu zaštite i održivosti, nego i same promocije i značaja UNESCO-a  u BiH i na kraju odgovornost prema svima nama, zbog prirodnih vrijednosti koje Vjetrenica ima“, kaže Baković, te odgovarajući na pitanje – je li se priznanje imalo utjecaja na turističku sezonu?  

Prizori pred kojima zastaje dah

   „Bili smo sretni spoznavši da je dosta posjetitelja pratilo taj događaj, stekli smo dojam da je cijela država bila uz nas. Osjećala se jedna pozitivna vibracija, povratna informacija od posjetitelja. Ugodno nas je iznenadilo što su pogotovu domaći posjetitelji iz Bosne i Hercegovine, prepoznali priznanje, čestitali ne samo prilikom posjeta nego i putem e-maila itd. Rano je bilo u prošloj godini govoriti o utjecajima koje UNESCO donosi u turističkom smislu, u turističkim pokazateljima i aspektima, ali vjerujem da će ova godina, ova sezona u tom pogledu biti prva, jer mi kroz promociju naglašavamo važnost i benefite koje UNESCO sam po sebi donosi. Vjerujemo da će predstojeća sezona pokazati te pozitivne iskorake u turističkim kretanjima.

   -Ipak ste prošle godine došli to rekordnog broja posjeta?

   -Da, što se tiče posjećenosti, došli smo do brojke od gotovo 20.000 posjetitelja što nam je prvi puta od kada je Vjetrenica ponovo 2010. godine službeno otvorena za javnost. Vjerujemo da će ta brojka rasti i ove sezone. Međutim, moramo voditi računa i o zaštiti i održivosti, zapravo raditi na usklađenosti zaštićenog područja i turizma samog po sebi.

   U tom smislu kao adute direktor Baković navodi:

   „Važno je konstantno raditi na promociji prirodnih i kulturnih vrijednosti, koje imamo  gastronomskoj ponudi koju imamo, ćirinoj biciklističkoj stazi, koju imamo. Važno je dalje raditi na sustavnom širenju turističke ponude, otvoriti vrata znanstvenim zajednicama...“

                                              15-ak minuta do mora

   Može se reći da su cijeli obuhvat zaštićenog područja koje se prostite na skoro 4.700 hektara, kao i općina Ravno, vjerojatno, pred novim izazovom kojeg će sa sobom donijeti završetak izgradnje magistralnog puta Zavala – Slano. Petnaestak minuta vožnje od Zavale do Slanog, odnosno mora bit će pravi prozor u svijet. Inače, vrlo bitno je da špilja Vjetrenica prima posjetitelje tijekom cijele godine.

Dušan Musa (Večernji list)

Naravno, nikakvo preuzimanje tekstova i slika ne dolazi u obzir, jedino to mogu New York Times, Le Monde i poslovni suradnici!



Čudan svijet Vjetrenice

Primjedbe