Orlovi: U sezoni gniježđenja sedam zmija je dnevna porcija orla zmijara!

 

Orlovi zmijari u istraživačkom letu

   Uz par orlova štekavaca u Hutovm blatu obitava i manje poznati orao zmijar (Circaetus gallicus) o kojem smo od Josipa Vekića, voditelja Službe zaštite u Parku prirode Hutovo blato, inače inženjera lovstva i zaštite prirode, doznali više zanimljivih podataka, posebice o neuobičajenom meniju i apetitu. Vekić ističe da su u obilascima Parka prirode uočili veći broj jedinki, što će reći da imaju dovoljno hrane.

                                                                         Ptice selice

   „Orlovi zmijari su u Parku prirode Hutovo blato redoviti, baš smo prije nekoliko dana u obilasku uočili pet jedinki zajedno. To nismo vidjeli nikada, u seobi da, ali osmi mjesec i pet jedinki na okupu, da zajedno love na Hutovom blatu, to do sada nismo registrirali. Zmijar je interesantna vrsta, dva para su stalno na Hutovm blatu, moguće da se njima priključila neka ptica u proputovanju, a možda su to bili mladi mužjaci koji obilaze teren i traže prostor za sebe. Zmijar je ptica selica, koja zbog nedostatka hrane u rujnu ili listopadu seli u Afriku, a vraćaju se u proljeće“, kaže ing. Vekić, te na našu opasku – dok ima zmijara ima i zmija, nastavlja:

   „Svakako, u sezoni se hrani gmazovima. Tijekom gniježđenja i podizanja mladunca uhvate sedam, osam zmija svaki dan! Jedino ako nalete na 'kravosca', kojeg zbog dužine zovu i zmijski car jedan ili dva su mu dovoljni. Uglavnom, njihova norma je sedam zmija dnevno!? Ptić mu ekstra brzo raste, vjerojatno su zmije pune proteina ha, ha, ha… Izdašno ih hrane pa mladi zaista brzo napreduju.

Josip Vekic - Neuobičajen jelovnik imaju orlovi zmijari 

   -Dakle, dva para dnevno deset, dvadeset zmija mora bitna meniju?  

   -Dva para, dnevno love petnaestak zmija, bilo vodenih ili na kopnu. Lovi sve, neotrovnice i otrovnice. Zmijar je stručnjak za poskoka i druge otrovnice. Ima tvrdu ljusku na nogama, jednom kandžom hvata zmiju za glavu, drugom na pola, kljunom odmah prekine vrat i odvoji glavu. Baš se specijalizirao za zmije. Digne on i kravosca od dva i pol metra s vode, što znači da je to sprema ptica, što bi rekli u formi je čim može podići plijen teži od sebe. Neki ga zamjenjuju s orlom osašem, međutim zmijar je veća vrsta“, konstatira Vekić te iznosi još jedan zanimljiv podatak:

   „Kad uoči plijen zmijar će aterirat između kuća ili na njivu gdje ima ljudi. Kad je plijen u pitanju neobično je hrabar, sletjeti će u park, na parking, gdje god uoči zmiju. Zmijar je odlučna i hrabra ptica.

                                   Ženka orla zmijara polaže samo jedno jaje

   Dok je hutovski štekavac moćna ptica s rasponom krila od 2,5 metra, zmijar je sitniji raspon krila mu je „samo“ 170 do 185 centimetara. Ima relativno malen kljun, rijetko se glasa, a kad se odluči muzikalno klikće. Ovaj orao nastanjuje pretežito kraška područja, odnosno područja gdje ima više zmija i gdje ih je lakše uočiti. Pored zmija lovi guštere, žabe, pa i sisavce do veličine zeca. Zanimljiv je podatak iz Wikipedie, „zmije guta od glave“.

   Ženka polaže samo jedno jaje, na kojem sjedi rekordnih 45 – 47 dana. Pari se od travnja do lipnja, a gnijezda zmijara koja pravi na nižim granama, su relativno mala za veličinu ptice. Interesantan je podatak da svake godine prave novo gnijezdo. Mlado hrane oba roditelja i to 70 do 75 dana. Iz svega navedenog može se zaključiti da u Parku prirode Hutovo blato i oko njega, nemaju problema s hranom.

D. Musa

Foto: Josip Vekić, D. Musa

Teško zmijama - skupina od pet orlova zmijara kruži nad Hutovim blatom


Primjedbe

Popularni postovi