Trnjak fest u Ljubuškom: Veliki povratak 'zaboravljenog sina' smjerokaz za turizam i ugostiteljstvo

Kad Teuta trnjak toči!

   „Ona stara izreka kad se kaže 'u vinu je istina', večeras se potvrđuje. Ovo šta ima Hercegovina, ne samo kad popije, ove lipote, ovog vina, ovih jela, ovih dama, ovo nema nigdje! Ja sam stvarno zadivljen ovim što vidin. Živio sam vani pedeset godina, vidio sam vani i život i sve, ali ovo što ima ovdje, ovo nema nigdje! Kad čovik još malo popije, uz mezu i razgovor s ljudima, ovo je čudo, ove nema nigdje. Ovog vina, ovih žena, ovih ljudi, ove lipote, ovo nema nigdje. Sve sam proša u životu, ali ovo još nisam doživija“, u dahu ushićen prizorom kazao je Milan Medić iz Ljubuškog.

Ushićeni Milan Medić

                                                Tko trnjak pije ne trebaju mu sedativi

   Izljeva zadovoljstva poput navedenog gospodina Medića, bilo je na pretek. Ne, nije to zbog koje kapljice više, pače među više od tisuću posjetitelja, po slobodnoj procjeni, na večeri trnjka u Gradskom parku u Ljubuškom, nismo vidjeli nikog da tetura. Jedini su nam tvrdili da boljeg vina na svijetu nema, drugi da uz čašu, dvije trnjka dnevno i najzabrinutijim ne trebaju sedativi itd. Posebna priča su dama odjevene za ovu prigodu kao da su došle na Pariški tjedan mode. Ukupnom ugođaju doprinio je i sami ambijent parka. Naravno, ključnu ulogu igrala je opkrijepa. Trnjak se točio uz birane hercegovačke delicije pršut, sir iz mijeha, kozji sir, ovčji sir, kruh ispod sača… Činjenica da su pršutane izrezale po nekoliko pršuta, da su tu bile hercegovačke tvrtke koje proizvode keks, prodaju kavu itd., svatko je u tom obilju, mogao naći sebe.

Raspoloženi vinari na trnjku nisu štedjeli

   Uz tekst potpisani dobio je svojevrsnu satisfakciju, jer se na jednom izvornom domaćem proizvodu, kao što je trnjak, pokazalo da Hercegovina poput Istre, može od svojih autohtonih proizvoda, hrane, vina, voća i povrća imati izvrsnu turističku i ugostiteljsku ponudu. Ne trebaju njoj ni pariška šnicla, ni bečki, a ni zagrebački odrezak, ni anglikanski t-bone steak...  Svakako trebalo bi još nekoliko sličnih manifestacija združenih vinara i ugostitelja da se vrati povjerenje u svoje i domaće i onda u tom smjeru nastavi.

Kažu da ni sam bog vina Dionis nije ravnodušan prema našem trnjku

   U cijeloj ovoj priči o trnjku i oko trnjka, valja naglasiti da je ta sorta, ta bir, praktično bila na izumiranju. Tretirana je kao ružno pače ovdašnjeg vinogradarstva i vinarstva. Međutim, kad su struka i entuzijasti ušli u posao trnjak je doživio renesansu, trenutačno je najskuplje hercegovačko vino. Na večeri trnjka nisu samo uživali i trnjak u čaše točili samo Hercegovci, tu su bili i Dalmatinci, iz Metkovića, Vrgorca i Imatskog, inače sastavnih dijelova Hercegovine u doba hercega Stjepana.

Možda crna vina ne treba hladiti, ali trnjak treba

   Kasno smo došli na večer trnjka, ali smo dojmove pokupili. Tek na polasku otkrili smo domaćina i jednog od organizatora Andriju Radića, od kojeg smo doznali da su uz njega u organizaciji drugog Trnjak festa sudjelovali – Zdenko Milas, Tomislav Radić, Robert Alilović i Josip Nuić. Na manifestaciji se predstavilo 26 vinara, zatim tu je bilo deset izlagača gastro ponude... i sami poneseni ukupnim dojmom, rezali su i točili. Za zabavu se brinuo trio HNK iz Zagreba.

Kod kršna gospodina uredan pršut

      Veliki povratak 'zaboravljenog sina' ujedno i smjerokaz za turizam i ugostiteljstvo. Da bi se to ostvarilo, prvo to moraju ovdašnji ljudi prihvatiti. Kad mi prihvatimo da su trnjak, blatina i žilavka vrhunska vina koja čak i na londonskom Decanteru dobivaju vrhunska priznanja, da se naš pršut može mjeriti sa sličnim proizvodima u svijetu, da je suhi ovčji sir i uopće domaći sirevi, vrhunski proizvodi, da keks Laste Čapljina na zaostaje za sličnim svjetskim proizvodima itd., onda će to vremenom i drugi prihvatiti. Graditi turizam na tuđoj hrani i piću, put je u nestanak.

                                     Nasiha Pozder i Blaženko Boban ambasadori trnjka

   U sklopu manifestacije proglašeni su i ambasadori trnjka , a to su za 2024. godinu - Nasiha Pozder, ministrica turizma i okoliša iz BiH, te Blaženko Boban župan Splitsko dalmatinske županije iz Hrvatske. Večer trnjka je otvorio Mate Lončar izaslanik Borjane Krišto, predsjedateljice Vijeća ministara.

Ni sa sirevima se nije škrtarilo

   Uz ostalo vrijedi izdvojiti da su dvodnevni Trnjak fest podržali gradovi partneri – Ljubuški, Čitluk, Mostar, Neum, Imotski, Vrgorac i Opuzen. Inače, drugo izdanje Trnjak festa trajalo je dva dana prvoga dana predstavnici medija, blogera i novinara posjetili su vinarije koje proizvode vina od sorte trnjak s područja Hercegovine i Dalmatinske zagore, drugi dan održano je stručno predavanje o trnjku na kojoj su o toj plemenitoj sorti govorili eminentni.

Tko nije probao pokajao se

i stručnjaci iz oblasti vinogradarstva i vinarstva, a zatim ja kao uvod u Večer trnjka, u Gradskoj galeriji u Ljubuškom sommelijer Danijeć Čečavac održao radionicu i degustaciju „Trnjak u kupažama“.

Tekst i foto: Dušan Musa  (U P O Z O R E N J E - Preuzimanje priloga nije dozvoljeno)

Trnjak traži predah


A sad modna revija...

Mlade Ljubušanke...

Julius Meini i njegove dame

Ne okreći se sine

Baš smo in

Raspoložene hostese

Umorne hostese

Kruh ispod sača

Dame iz Zagreba divile se ugođaju

Kad se trnjak pije beton hladan nije

Otkad mene i kolege nesta u mom selu zaresla je cesta

Slučaj "trnjak" ispitivali su arheolog i umjetnici

Trio HNK imao je zahtjevnu večer

Tko ga ne bi pio

Njegovo Veličanstvo Trnjak u čaši

Primjedbe

Popularni postovi