Tradicija: Stanice za otkup duhana građevinska su remek djela

                

Nema više majstora koji bi svu silu kamena mogli isklesati - Vaga u Metkoviću

   Za razliku od većine hercegovačkih – Ljubuški, Čitluk, Čapljina, Široki Brijeg, kompleksi duhanskih otkupnih ureda u dalmatinskim gradovima – Metkoviću i Vrgorcu, nisu pretrpjeli agresiju pojedinaca koji su iz samo njima znanih razloga rušili i palili monumentalna zdanja, koja su nekad značila život ovdašnjem puku. Da je unatoč tomu, Duhanska stanica u Ljubuškom uživala i uživa rejting ne samo među starijim nego i mlađim generacijama Ljubušaka, svjedoči podatak da je petoro, šestoro studenata građevine i arhitekture, s područja Ljubuškog, za temu diplomskog rada uzimalo temu o uređenju i prenamjeni Duhanske stanice.

Naličje metkovačke Vage

   Nedavnim usvajanjem Prijedloga Rješenja o osnivanju Savjeta Regulacijskog plana „Duhanska stanica Ljubuški“  od strane Općinskog vijeća Ljubuški, nakon rušenja i devastacije krenulo se u drugom smjeru. Međutim, da se moglo i ranije posve drugačije, svjedoči impozantna zgrada Vage u Metkoviću kojom se susjedni hrvatski grad diči i na svojoj internet stranici. U građevinu koja je sama po sebi remek djelo arhitekture, smješteni su Gradska knjižnica i Prirodoslovni muzej. Kao i ljubuška Duhanska stanica i metkovačka Vaga je sagrađena u doba Austro-ugarske, kao stanica za otkup duhana. Služila je svrsi do početka Domovinskog rata u Hrvatskoj, a i danas joj niti jedna građevina u dolini Neretve nije ravna, niti više ima majstora koji bi tako nešto mogli izgraditi, bez obzira na svu građevinsku tehniku. Pogled na metkovačku ljepoticu i ruševine ljubuške „dogane“ navodi na samo jedan zaključak – pamet je skupa!

Zgrada Vage je i turistička atrakcija

   Valja reći da je za duhanske stanice u zapadnoj Hercegovini, posebice u Širokom Brijegu, korišten i naziv dogana, što je podrazumijevalo pogon u kojem  se „vrši procina, odkup i prvotna prerada duhana, duhanska otkupna postaja, duhanska stanica“, tumačenje je Ante Kraljevića u „Ričniku zapadnohercegovačkog govora“, Široki Brijeg – Zagreb, 2013., str. 63. Inače, izvorno značenje naziva dogana talijanskog je podrijetla i znači „carinarnica“.

Tekst i foto: Dušan Musa

Otkup duhana u Ljubuškom sredinom devedesetih


Primjedbe

Popularni postovi