Ljubuški se vraća korijenima: Na plantaži počela sadnja 40 hektara vinograda

                                         Ljubuški se vraća korijenima

   Ljubuški se konačno  vraća korijenima, zaključak je nakon viđenog na Plantaži gdje je počela sadnja novih vinograda. Ove sezone trebalo bi se zasaditi četrdesetak hektara vinograda na lokalitetu gdje je lozu uzgajala jedna od najuspješnijih vinarija ne samo u BiH nego i u regiji. Sad već bivšu vinariju koja je poslovala u sustavu HEPOK-a, pojela je višestruka neuspješna privatizacija, čiji su vinovnici prelijevajući iz šupljeg u prazno, uništili nekada moćno poduzeće.

   Sadnja četrdesetak hektara vinograda s oko 150.000 trsova vinove loze najbolji je poklon Ljubuškom, koji je dan prije početka sadnje proslavio svoj dan, 579. godišnjicu prvog spomena. Od ukupno osam ljubuških vinarija koje su uzele zemljište u zakup, prva na „liniju“ je izišla Vinarija „Vinogradi Nuić d. o. o., koja je u zakup na trideset godina, dobila zemljište do novoizgrađene obilaznice. Vlatko Nuić mladi vinar koji nastavlja obiteljsku tradiciju, govoreći odlikama sadnje je kazao:

Vlatko Nuić nadgleda posao

   „Na ovoj tabli sadimo žilavku i chardone. Zadovoljni smo kako ide posao. Na koncesiju, na dvije table smo uzeli 8,5 hektara. Stroj kojeg usmjerava dži-pi-es (GPS) navigacija dnevno sadi 15.000 loza“, upoznaje nas ovaj mladi stručnjak koji je u Austriji  završio srednju školu za vinarstvo i vinogradarstvo, a uskoro će na specijalizaciju za vinogradarstvo, također u Austriju.

   Na terenu smo naišli i na djelatnike Zavoda za poljoprivredu Županije zapadno-hercegovačke, među kojima je bio i agronom Zvonko Barišić nekada zaposlenik ljubuške vinarije koji sa sentimentima prati podizanje novog vinograda

   „Nemam riječi. Ovo je toliko pozitivno da sam oduševljen! Dosta nam je šikara i pustih ledina Ljubuški će sadnjom loze na prilazu dobiti prepoznatljiv štih. Pohvalio bih i politiku koja je našla prikladan način, davanje zemljišta vinarima na koncesiju učinila potez čiji je uspjeh zajamčen. Ja sam ovdje kao student na praksi radio drenažu. Koliko vidim zemljište je uređeno kako treba tako da ne sumnjam u uspjeh. Ja se ovom radujem kao da je moje“, kaže gospodin Barišić, te dodao:

   „U Hercegovini za bijele sorte nema bolje zemlje, od ove, ilovača pomiješana kako mi to kažemo s kremešljikom. Ovaj gornji dio vinograda je idealan za bijele, a donji za crne sorte“ pojašnjava oduševljen prizorom ovaj agronom s bogatim iskustvom u vinogradarstvu.

   Inače, tvrtka Vinogradi Nuić koja je prva krenula u podizanje nasada, ima oko 40 hektara vinograda zasađenih na zemljištu dobivenom kultivacijom krša, pa će ovih 8,5 hektara biti novo iskustvo za ovu potentnu vinariju. Posao sadnje s posebnim strojem priključenim na traktor obavljaju samo tri čovjeka – vozač traktora i dvojica radnika, koji u rupe koje također buši stroj, postavljaju lozne cijepove, dok stručnjaci spomenute vinarije i radoznalci među kojima se nađe i novinar, prate događaj kojeg će Ljubušaci posebice oni stariji listom pozdraviti.

Tekst i foto: Književno-novinarski studio "Musa"

Stroj sadi 15.000 loza na dan

P. S. Svako prenošenje tekstova bez odobrenja autora je nedozvoljeno, još od 2011-te s portala Radiopostaje "Čapljina" iz 'Večernjaka', posebice sada kada sam bio prinuđen i na postavljanje bloga! 

Primjedbe

Popularni postovi